LPG MAP SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ

LPG MAP SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİSıralı otogaz sistemlerinde ise hem manifold basıncını hemde LPG regülatör gaz basıncını ölçerek LPG elektronik kontrol ünitesine gönderir. Map sensörünün ecu'ya ilettiği basınç değerleri ile araç gazda aynı benzindeki gibi çalışır. 

Sıralı sistem LPG'li araçlarda merak edilen soruların başında map sensörünün görevi nedir? ne işe yarar? sorusudur. Kısaca bu soruya herkesin anlayacağı şekilde açıklık getirelim. Map sensörü diğer adıyla basınç sensörü yeni nesil benzinli dizel ve sıralı otogaz sistemlerinin tamamında bulunan bir parça olup benzinli ve dizel araçlarda manifold basıncını ölçer.
 
LPG Map Sensörü Temizliği Nasıl Yapılır?
 
Daha öncede belirtiğimiz gibi map sensörleri genelde içerisine yağ ve toz gibi maddeler kaçmasından dolayı arıza yaparlar. Unutmayalımki sağlam map sensörü temizleme diye birşey yoktur. Bu yüzden sadece arızalı map sensörününün hortum girişlerinden bildiğimiz balata spreyi sıkarak içerisini temizleyip kurumasını beklemeliyiz. Arıza düzelirse düzelir aksi halde LPG map sensörü tamiri olmadığı için yeni alınması gerekir.
 
LPG Map Sensörü Neden Sık Sık Arıza Yapar? 
LPG map sensörü arızası 5 ana sebepten yaşanır.
 
1- LPG Regülatör Basınç Hatası Kaynaklı Map Sensörü Arızası
Sağlam LPG regülatörlerinde standart turbosuz 2000 cc altı araçlarda ortalama basınç aralığı 1 - 1.2 bar arasında çalışır fakat sinsi LPG regülatör basınç arızası normal LPG bilgisayar kontrolünde sorun yokmuş gibi veya basınç hatası kaydı olarak gözükür. Maalesef ülkemizde çoğu usta basınç hatası kaydının neden oluştuğunu bilmediğinden veya hafife aldığından kayıtlı hataları silince sorunun düzeldiğini zanneder. Oysaki LPG markasına göre değişim gösteren basınç hatası kaydı büyük ihtimalle regülatör arızası kaynaklı oluşur. LPG'li bir araçta sık sık map sensörü arızası yaşanıyor ve araç bilgisayara bağlandığında programda basınç hatası kaydı veriyor ise kesinlikle bilgisayara bağlı halde yol testine çıkılıp araç 3-4 viteste yüksek devire çıkartılıp, vites boşa atıldığında regülatör basıncının 1.3'e kadar normal değerde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yol testinde basınç normal değerinin üzerine çıkıyor ise kısa sürede map sensörü içerisindeki basınç ölçer diyaframın yırtılmasına ve sürekli map sensörü değişimine yol açar. Eğer aracınızda çözülemeyen yüksek devirde vitesi boşa atınca devir saatinde dalgalanma, stop etme, boğulma gibi sorunlar var ise LPG ustanızdan bilgisayara bağlayıp yol testine çıkarak regülatör basınç kontrolünü yapmasını isteyiniz.
 
2- Sinsi Gaz Kesici Arızası Kaynaklı Sık Sık Yaşanan Map Sensörü Arızası
Daha öncede belirttiğimiz gibi araç LPG servisinde bilgisayar bağlandığında basınç hatası gözüküyor ise bunun 2 ana sebebi vardır. Yüzde olarak ihtimal verecek olursak %50 gaz kesici %50 regülatör arızası kaynaklı oluşan hata kayıtlarıdır. Başlıktada belirttiğimiz gibi gaz kesici arızası sinsi bir arızadır. Bilinçsiz ustalar genelde yüksek basınç hatası oluşan araçlarda regülatörün arızalı olduğunu zannedip gereksiz regülatör değişimi yaparlar. Oysaki arızalı gaz kesici araç stop halindeyken sistemdeki basınçlı gazı regülatöre gönderip yüksek basınç hata kaydı oluşmasına kısa sürede regülatör ve map sensörü arızasına yol açar. Eğer aracınızda ara sıra gaza geçmeme ve bilgisayara bağlandığında basınç hatası kaydı var ise gaz kesicinin sağlam olup olmadığını kesinlikle kontrol ettiriniz. Eğer aracınızda ara sıra gaza geçmeme sorunu var ise bu sorunu yaşadığınızda kolayınıza gelen regülatör ve enjektör arasındaki her hangi bir gaz hortumunu araç stop halindeyken söküp basınçlı gazı havaya salarak hortumu geri takınız. Bu işlem sonrası araç gaza geçiyor ise %70 ihtimalle gaz kesiciniz arızalıdır. LPG ustasına giderek kesicinin görevini yapıp yapmadığını kontrol ettiriniz.
 
3- LPG Sistem Temizleyici Katkı Maddeleri ve Katkılı Otogaz Kullanmak 
Son zamanlarda özellikle ülkemizde LPG sistem temizleyici, LPG katkısı ve katkılı Otogaz gibi ürünlerin reklamları sıkça karşımıza çıkmaktadır. Maalesef bu tür ürünleri kullanmak LPG sistemine faydasından çok zarara yol açar. Kısacası tanktaki yakıt ne kadar temiz ve saf olursa regülatör enjektör ve map sensörü o kadar uzun ömürlü olur. LPG sistem temizleyici ve LPG yağlayıcı katkılar 1 ila 5 ay arasında ilk olarak map sensörünün ardından LPG enjektörlerinin yağla tıkanarak arıza yapmasına yol açar.
 
4- LPG Map Sensörleri İçerisine Su Kaçması
Motor yıkanırken veya her hangi bir sebeple map sensörünün içerisine su kaçması, elektrik devresinde oksitlenme ve kısa devreye sebebiyle map sensörü arıza yapar. Motor yıkanırken elektronik parçalara su kaçmaması için poşetle muhafaza ediniz.
 
5- Akü Takviyesi Ve Sarj Dinamosu Arızası Kaynaklı
Map sensörleri düşük voltajlarda çalışan hassas elektronik parça olduğu için yüksek ampere ve voltaja dayanıklı değillerdir. Örneğin 60 Amperden 60 Ampere takviye edildiğinde voltaj yükselmesede ampere 120 ampere yükselip map sensörünün arıza yapmasına sebep olduğu gibi aracın şarj dinamosu bozuk ise yine yüksek ampere yol açacağından map sensöründe arıza meydana gelir. 2016 Yılından itibaren özellikle ithal LPG markalarında yukarda belirtmiş olduğumuz sebepleri yüzünden oluşan map sensörü arızası garanti kapsamından tamamen çıkartılmıştır.
 
LPG Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?
 
Bazı durumlarda LPG map sensörüne bağlı hortumlarında yırtılma ve çatlama meydana gelmektedir bazı uyanık otogazcı ustalarımızda para kazanma uğruna müşterinin sağlam map sensörünü yenisi ile değişip haksız kazanç elde etmektedir. Bu sebepten dolayı yukarda belirtmiş olduğumuz arızalar meydana geldiğinde map bağlantı hortumlarında çatlak ve yırtık varsa bu sorunları giderip luzumsuz masraftan kurtulabiliriz.
 
LPG Map Sensörü Arızası Belirtileri
 
Sıralı otogaz map sensörü arızasının en büyük belirtisi yüksek devirlerde benzinden gaza geçme veya hiç gaza geçmeme, aracın performansı düşer rolantisi bozulur. Son olarakta rolantide stop etme ve nadirende olsa aracın fazla yakması yanısıra motor arıza lambasının yanmasına sebep olur sebep olur.

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi