LPG OTOGAZ MARKASI AKL & ANKA OTOGAZ AKL GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ALDESA & ANKA OTOGAZ ALDESA GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ATİKER & ANKA OTOGAZ ATİKER GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI BRC & ANKA OTOGAZ BRC GAZ AYARI            LPG OTOGAZ MARKASI LANDI & ANKA OTOGAZ LANDI GAZ AYARI LPG OTOGAZ MARKASI LOVATO & ANKA OTOGAZ LOVATO GAZ AYARI                 LPG OTOGAZ MARKASI STARGAS & ANKA OTOGAZ STARGAS GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI ZAVOLİ & ANKA OTOGAZ ZAVOLİ GAZ AYARI     LPG OTOGAZ MARKASI MİMGAS & ANKA OTOGAZ MİMGAS GAZ AYARI

 

LPG OTOGAZ ÇÖZÜM MERKEZİ

 

LPG OTOGAZ ÇÖZÜM MERKEZİ

LPG OTOGAZ ARIZALARI

 

Anka Otogaz: Her marka Sıralı sistem LPG'li araçlarınızın Filtre değişimleri, Arıza tespiti, Tank değişimi ve Gaz kaçak testi yaparak araçlarınıza bilgisayar ortamında gaz ayarı yapılmaktadır.

 

 

LPG OTOGAZ GAZ GÖSTERGESİ ARIZASI

LPG OTOGAZ GAZ GÖSTERGESİ ARIZASI

Gaz göstergesi arızasının temelde 4 sebebi vardır:

 • LPG şamandırası arızalı ise gaz göstergesi doğru çalışmaz
 • LPG sensör camında arıza varsa bu da gaz göstergesinin arızası olabilir
 • Sensör kablosundaki sorun da gaz göstergesi arızasının nedenidir. 
 •  LPG anahtarında yüksek ya da düşük akımdan kaynaklanan arızadan dolayı gaz göstergesinde problem meydana gelebilmektedir.

Aracınızda devam eden gaz göstergesi arızası için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 

ANKA OTOGAZ KONUM ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

MUSTAFA BİLSELOĞLU

0 554 997 55 33

0 312 342 1 444

LPG OTOGAZ ARIZA LAMBA YAKMA SORUNU

LPG OTOGAZ Arıza Lamba Yakma Sorunu

LPG sistemi genellikle araçların üretiminde gelmediği; sonradan araçlara uygulandığı için birtakım sorunlara sebep olmaktadır. Arıza lamba yakma sorunu da bu sorunlardan biridir. Yakından inceleyelim:

 • Araca uygun olmayan LPG enjektörü ve enjektör nozulları kullanılması
 • Enjektör sisteminin ve kablo tesisatının doğru yapılmamış olması
 • LPG ayarının doğru yapılmaması
 • Aracın beyin arızasından dolayı yakıt karışımını doğru yapamaması

Aracınızda devam eden arıza lamba yakma sorunu için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 

ANKA OTOGAZ KONUM ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

MUSTAFA BİLSELOĞLU

0 554 997 55 33

0 312 342 1 444

LPG OTOGAZ SİGORTASI ATMA ARIZASI

LPG OTOGAZ SİGORTA ARIZASI

 LPG sistemi bağlanırken aracın elektrik tesisatına LPG’nin çalışma şeklini kontrol edecek elektrik bağlantıları yapılır. Uygulama sırasında ya da daha sonra kullanımlar sebebiyle LPG sigortası atabiliyor. Fakat bu durumun birkaç sebebi bulunmaktadır. LPG sigortası atma sebepleri şunlardır:

 • Düşük amperli sigorta (Tavsiye edilen 10 amper)
 • LPG kablo tesisatının su alması ve tesisat kablolarında gevşeklik
 • Kesici valflerinde kısa devre

Aracınızda devam eden LPG Sigorta arızası için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 

ANKA OTOGAZ KONUM ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

MUSTAFA BİLSELOĞLU

0 554 997 55 33

0 312 342 1 444

LPG ENJEKTÖR SESİ

LPG enjektör sesi kimi zaman enjektörlerin ömrünün bitmek üzere olduğunun habercisi kimi zamanda enjektörün normal olarak sesli çalışma özelliğinde sahip olmasından kaynaklanır. Örneğin Landirenzo enjektörler gürültülü çalışırken valtek tip enjektörler daha sessiz çalışır. 

LPG Enjektör Sesi

LPG enjektör sesi konusuna yorum yapacak olursak LPG enjektörleri benzin enjektörleri yada dizel enjektörleri gibi yakıtı içine alıp soğuyarak çalışmazlar. LPG enjektörleri regülatörden gelen hava halindeki LPG'yi ecudan aldığı sinyal doğrultusunda sırayla yanma odasına gönderirler. Bu nedenle benzin ve dizel enjektörleri gibi içerisine sıvı yakıt almadıkları için kuru kuruya çalışırlar.Bu sebepten dolayı benzin enjektörlerine göre ömürleri daha kısa olur. 

Yani LPG enjektörün içindeki valfler kuru kuruya çalıştığından dolayı zamanla enjektörün içerisinde bulunan valf ve contalarda aşınma meydana gelir. Bu nedenlerle LPG enjektörleri özelliğni kaybederek sürtünmeden ve aşınmadan dolayı LPG enjektör sesi meydana gelir.

LPG enjektör arızası durumunda araçta kullanılan LPG markasına göre takım yada tek olarak değişmesi gerekir. Ses yapan enjektörler değişim zamanının yaklaştığnın habercisidir.  

MAP SENSÖRLERİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

MAP SENSÖRLERİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLERLPG Map Sensörü Neden Arıza Yapar?
 
Otogaz map sensörü arızası genelde üç sebepten dolayı meydana gelir. Arıza sebeplerinin başında maliyeti düşürmek için Çin Tayvan Endonezya gibi ülkelerde düşük kalitede map sensörü üretimi yaptırırlar. Bu sebepten dolayı map sensörlerinde kısa sürede arıza meydana gelmektedir.
 
Kaliteli ve orjinal map sensörlerinin üzerinde madein germany veya sadece germany yazar. 
 
İkinci sebep ise kullanılan LPG yakıtı ve filtre değişim bakımlarını zamanında yaptırmamaktan kaynaklanmaktadır. Özellikle katkılı otogaz kullanan ve filtresini zamanında değişmeyince katkılı otogazda bulunan yağ ve tıkalı filtreden geçen pislikler map sensörünün kısa sürede arıza yapmasına neden olur.
 
Map sensörü arızasına yol açan bir diğer sebepse LPG ecu sunde kısa devre olmasından dolayı otogaz map sensörü arıza yapar bu durum nadiren görünür.

LPG DE GAZ KESİKLİĞİ

LPG’de Gaz Kesikliği

  LPG ile çalışan araçların birçoğunda gaz kesme sorunu ile karşılaşılmaktadır. Aracın gaz kesmesinin bazı nedenleri vardır. Bu nedenler bilindiği ve çözümlendiği takdirde aracın gaz kesmesi gibi bir durumla karşılaşılması söz konusu olmayacaktır. LPG’de gaz kesikliğinin nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

 • LPG’de gaz kesikliğinin nedenlerinden biri, aracın ateşleme sisteminde bulunan bujiler ve buji kablolarıdır. Bujiler ve buji kabloları kalitesizse veya eskimişse aracın LPG’de gaz kesmesi karşılaşılabilecek bir durumdur.

LPG’de gaz kesikliği sorunuyla karşılaşılmasının nedenlerinden bir diğeri ise aracın gaz filtresinde bir sıkıntı olmasıdır. Eğer araç uzun yolda giderken gaz kesilmesi durumuyla karşılaşılıyorsa gaz filtresinde bir tıkanıklık olabilir. Bunun yanı sıra lpg filtresinin eskimesi de söz konusu olabilir. Bu durumda gaz filtresinin değişmesi gerekmektedir.

• Aracın LPG’de iken gaz kesmesinin en önemli nedenlerinden biri de aracın beynindeki elektronik bobinin içinde bulunan deliğin tıkanması durumudur. Elektronik beyindeki bobinin arızalanması ya da tıkanması durumunda parçanın değiştirilmesi ya da temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra aracın gaz kestiğinde otomatik olarak benzine geçmemesi de aracın beyninde bir sıkıntı olduğunu göstermektedir.

Devamını oku: LPG DE GAZ KESİKLİĞİ

LPG REGÜLATÖR DİYAFRAM DEĞİŞİM

Sıralı ve karbüratörlü sistem LPG beyinleri üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar diyafram  contalar ve metal kapaklardır. Metal kapaklar darbe almadığı sürece arıza yapacak parça değillerdir.

İthal markalarda LPG regülatör diyafram değişimi değişimi en ekonomik ve en doğru seçimlerden biridir. Daha öncede belittiğimiz gibi LPG regülatörleri üç ana parçadan meydana gelmektedir. Bu parçalardan en önemlisi diyafram ve contalardır. Çünki metal aksağam olan kısım sadece suyu ve gazı hapsetme işini gördükleri için yüz yıl kullanılsa dahi darbe almadıkları sürece arıza yapacak parçalar değillerdir. Regülatörde asıl görevi diyafram ve contalar üstlenir.

Zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı diyafram ve contalarda aşınma sertleşme meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı regülatörün düzensiz basınçta gaz göndemesine yanısıra su ve gaz kaçağı meydana gelmesine neden olurlar. İthal regülatör değişimi çok pahalı ve lüzumsuz olduğu için markanın üretici si olan firma regülatör tamir takımı üretip satmaktalar.

LPG regülatör diyafram değişimi avrupada oldukça yaygın olup ülkemizde pek bilinmemektedir. Bunun sebebi ise maddiyat peşinde koşan çıkarcı ustaların daha fazla para kazanma uğruna kaliteli regülatörü sökerek yerine ucuz regülatör takarak fazla para kazanma hırsından kaynaklanmaktadır.

 

LPG MAP SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ

LPG MAP SENSÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİSıralı otogaz sistemlerinde ise hem manifold basıncını hemde LPG regülatör gaz basıncını ölçerek LPG elektronik kontrol ünitesine gönderir. Map sensörünün ecu'ya ilettiği basınç değerleri ile araç gazda aynı benzindeki gibi çalışır. 

Sıralı sistem LPG'li araçlarda merak edilen soruların başında map sensörünün görevi nedir? ne işe yarar? sorusudur. Kısaca bu soruya herkesin anlayacağı şekilde açıklık getirelim. Map sensörü diğer adıyla basınç sensörü yeni nesil benzinli dizel ve sıralı otogaz sistemlerinin tamamında bulunan bir parça olup benzinli ve dizel araçlarda manifold basıncını ölçer.
 
LPG Map Sensörü Temizliği Nasıl Yapılır?
 
Daha öncede belirtiğimiz gibi map sensörleri genelde içerisine yağ ve toz gibi maddeler kaçmasından dolayı arıza yaparlar. Unutmayalımki sağlam map sensörü temizleme diye birşey yoktur. Bu yüzden sadece arızalı map sensörününün hortum girişlerinden bildiğimiz balata spreyi sıkarak içerisini temizleyip kurumasını beklemeliyiz. Arıza düzelirse düzelir aksi halde LPG map sensörü tamiri olmadığı için yeni alınması gerekir.

LPG SİGORTASININ ATMA SEBEPLERİ

LPG Sigortasının Atma Sebepleri

 -Kesici Valflerin Kısa Devre Yapması

 -Akü Takviyesinden Dolayı LPG Sigortası Atması

 -LPG Düğme Arızası

 -Aracın Alt Kısmındaki LPG Kablolarının  Kısa Devre Yapması

 -Düşük Amper Sigorta Kullanılması

 -Yüksek Şarj Kaynaklı Sigorta Atması

 -LPG Tesisat Kablolarının Gevşek Olması

 -LPG Kablo Tesisatına Su Alması

 -Sıralı Sistem Araçlarda Sürekli LPG Sigortası Atması

Kesici Valflerin Kısa Devre Yapması

Tüm LPG sistemlerinde şamandıra, beyin, gaz valfi olmak üzere üç adet 12 volt kesici valf bulunmaktadır. Valfler içerisinde bulunan bobin sargı kontak ceyranından gelen 12 wolt elektirik ile kesici görevi yaparlar.  Zaman içinde Valflerdeki kablo sargısı aşırı kullanımdan ve araca yapılan akü takviyesinden dolayı ısınarak kısa devre yapmaya neden olup aracın LPG sigortası atmasına neden olmaktalar. Bu gibi durumlarda arızalı valf bobini tespit edilerek değişim yapılması gerekir.  Aksi taktirde sürekli LPG sigortasının atmasına yol açacaktır.

Devamını oku: LPG SİGORTASININ ATMA SEBEPLERİ

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi