CNG OTO DOĞALGAZ NEDİR?

LOVATO CNG DÖNÜŞÜM

Milyonlarca yıl önce yaşamını yitirmiş organik kökenli bileşikler yeraltında bataklık kenarlarında birikir.  Sıcaklık, basınç ve çeşitli organizmaların etkisiyle bir bozunmaya uğrar bu bozunma sonucu bir hidrokarbon yapısı oluşturur. Bu yapı metan, etan, propan gibi gazların bileşiminde olduğu zaman yanıcı bir gaz olan doğalgaz oluşur. Petrolün bir türevi olan doğalgaz günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle enerji üretim tesislerinde kojenerasyon gibi enerji ve ısı üretiminin birlikte olduğu sistemlerde vazgeçilmez bir yakıttır. Doğalgaza çeşitli prosesler uygulanarak kullanım alanları artırılabilmektedir. Bu yollardan birisi de sıvılaştırılmış doğalgazdır.

“Compressed Naturel Gas” yani “Sıkıştırılmış Doğal Gaz” diye adlandırılan CNG, doğal gazın yüksek basınçlarda 200 / 250 barda özel kompressörlerle sıkıştırılmış halidir. CNG; Sıvı doğalgaz olan LNG' den farklı olarak yüksek maliyetli soğutma ekipmanları ve işlemleri gerektirmeden gaz halde depolanır.

‘’CNG’’ Oto Doğalgaz’ın kullanım alanları

CNG özellikle otomotiv endüstrisinde otogaz ve motor yakıtı olarak kullanılabilmektedir. Otomotiv sanayisinde her türlü araçlarda kullanılan CNG Tır, Kamyon, Kamyonet, Otobüs, Minibüs, Araba gibi her türlü ulaşım aracında kullanılabilir. Dünya'da sıkıştırılmış doğal gazın en yoğun kullanıldığı alan taşımacılık alanıdır. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, oktan değerinin 120-125 oktan olması, temiz ve tam yanmanın sağlanması, yağ ile karışmaması sonucu motorun ömrünü uzatması, zamanla yakıt tüketimi artışına neden olmaması, patlama tehlikesinin (%5 -%15 Hava-Gaz karışım oranı) diğer yakıtlara oranla düşük olması CNG' nin teşvik edilen bir yakıt olmasını sağlamıştır.

‘’CNG’’ Oto Doğalgaz’ın kullanım alanları

 

‘’CNG’’ Oto Doğalgaz'ın Avantajları

 

Benzinli Araçlarda %60 Tasarruf  Dizel Araçlarda %30 Tasarruf sağlar

Doğalgaz çevreyi etkileyici toksik ve korozif ürünler üretmediğinden diğer fosil yakıtlara göre en temiz yakıttır.

Motora direkt gaz olarak girdiğinden soğuk havalarda dahi kolayca yanar.

Doğal gazın tutuşma sıcaklığı 650 ºC; benzininki ise 350 ºC’ dir.

Benzinde olduğu gibi katkı maddeleri içermediğinden, yanma sonrası motorda daha az atık madde bırakır. Bu özelliğinden dolayı motor ömrünü uzatır diyebiliriz.

Oktan sayısının yüksek olmasından dolayı motor yanma verimi daha yüksektir ve bu açıdan motora faydalı bir yakıttır.

Doğalgaz boru hatları ile taşındığından, karayolu ile taşınan akaryakıt ve LPG göre otoyollarda tehlike unsuru, ekstra masraf ve kirlilik oluşturmamaktadır.

Daha güvenli ve risk seviyesi diğer yakıtlara göre minimumdur.

Bu ve bunlar gibi birçok avantajı mevcuttur CNG ‘nin. Çevresel ve ekonomik avantajları ise bu yakıtın tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

‘’CNG’’ Oto Doğalgaz'ın Avantajları

‘’CNG’’ Oto Doğalgaz ne Kadar TASARRUF sağlar ?

Ortalama 100 km ‘ de  7 litre benzin tüketen bir araç ;

Yaklaşık 6,5 m³  CNG

Ya da yaklaşık 9 lt LPG  tüketmektedir. 

Benzine oranla % 50-60 arasında, LPG ‘ ye oranla ise % 30-35 arasında daha tasarrufludur.

 

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi