LPG SİGORTASININ ATMA SEBEPLERİ

LPG Sigortasının Atma Sebepleri

 -Kesici Valflerin Kısa Devre Yapması

 -Akü Takviyesinden Dolayı LPG Sigortası Atması

 -LPG Düğme Arızası

 -Aracın Alt Kısmındaki LPG Kablolarının  Kısa Devre Yapması

 -Düşük Amper Sigorta Kullanılması

 -Yüksek Şarj Kaynaklı Sigorta Atması

 -LPG Tesisat Kablolarının Gevşek Olması

 -LPG Kablo Tesisatına Su Alması

 -Sıralı Sistem Araçlarda Sürekli LPG Sigortası Atması

Kesici Valflerin Kısa Devre Yapması

Tüm LPG sistemlerinde şamandıra, beyin, gaz valfi olmak üzere üç adet 12 volt kesici valf bulunmaktadır. Valfler içerisinde bulunan bobin sargı kontak ceyranından gelen 12 wolt elektirik ile kesici görevi yaparlar.  Zaman içinde Valflerdeki kablo sargısı aşırı kullanımdan ve araca yapılan akü takviyesinden dolayı ısınarak kısa devre yapmaya neden olup aracın LPG sigortası atmasına neden olmaktalar. Bu gibi durumlarda arızalı valf bobini tespit edilerek değişim yapılması gerekir.  Aksi taktirde sürekli LPG sigortasının atmasına yol açacaktır.

Akü Takviyesinden Dolayı LPG Sigortası Atması

Özellikle kış aylarında soğuk havadan dolayı araç çalışmadığında araca akü takviyesi yapılınca LPG sistemine yüksek amperde elektrik gidip düşük amperde takılı olan LPG sigortasının ısınarak atmasına neden olur bu gibi durumlarda 1 defaya mahsus sigorta değişimi sorunu çözecektir.

LPG Düğme Arızası

Genelde bu sorun karbüratörlü ve enjeksiyonlu LPG düğmeleri markasına ve düğme içerisinde bulunan elektronik parçaların kalitesine göre kullanım ömürleri vardır. LPG düğmesi içerisinde bulunan voltaj sabitleyici roleler zaman içinde  kısa devre yaparak LPG sigortasını attırmaktadır. Bu gibi durumlarda LPG sigortası sürekli atıyor ise LPG düğmesinin değişmesi gerekir.

Aracın Alt Kısmındaki LPG Kablolarının Kısa Devre Yapması

Araçta ne tür LPG sistemi takılı olursa olsun bu sorun genelde aracın altını sürttürmekten dolayı tank valfine yani şamandıra kesicisine giden ceyran kablosunun şase ile birleşmesinden dolayı kısa devre meydana gelir bu sebepten ötürü kısa devre sorunu giderilene kadar LPG sigortası takar takmaz atar.

Yüksek Şarj Kaynaklı Sigorta Atması

Aracın sarj dinamosu içerisinde bulunan konjektörün arıza yaparak araçta yüksek şarj meydana gelir. Bu yüksek şarjdan dolayı düşük amperli LPG sigortası atar bu gibi durumlarda şarj dinamosunun tamir edilmesi gerekir.

LPG Tesisat Kablolarının Gevşek Olması

LPG tesisatında bulunan her hangi bir kablonun gevşek olması kablonun ve sigortanın ısınarak erimesine LPG sigortası kablodan daha ince olduğu için koparak görevini yapamaz hale gelir.

LPG Kablo Tesisatına Su Alması

Karbüratörlü & enjeksiyonlu araç yağmur ve yıkama sonrasında LPG düğme tesisatına herhangi bir şekilde su alırsa düğmede arıza yanısıra kısa devre meydana getirerek sigortanın atmasına neden olur. Sigorta yenilendikten sonra tekrar atıyor ise LPG düğmesininde değişmesi gerekir.

Sıralı Sistem Araçlarda LPG Sigortası Neden Atar?

Yukarıda belirtilen LPG sigorta atma nedenleri sıralı sistemlerde de geçerli olup ekstradan LPG enjektör bobin arızası ve LPG Ecu içerisinde meydana gelen kısa devre sonucu LPG sigortası atar.

Düşük Amper Sigorta Kullanılması

LPG sigortaları 7 Amperin altında olmamalıdır aksi halde kısa sürede ısınarak doğal olarak sigortanın atmasına sebep olur. Tüm LPG sistemlerinde 10 Amper sigorta kullanılması tercih edilir.

LPG Sigortası Aracın Neresinde?

İnternet aramlarında sıkça sorulan soruların başında gelen bu sorulardan biride LPG sigortası motorun neresinde sorusudur. Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistem araçlarda, aracın sigorta kutusundaki her hangi kontak ceyranına veya ateşleme bobininin ceyran kablosuna bağlanır. Sıralı sistemlerde ise LPG tesisatından aracın artı kutup başına ince kırmızı kablo bağlanır o kablonun arasında LPG sigortasını görebilirsiniz.

LPG Sigortası Kaç Amper Olmalı

LPG sistemi hassas kablo ve parçalardan oluştuğu için sigorta amperinin düşük olması avantajdır. Aksi halde yüksek amper sigorta takıldığında düğme ecu enjektör ve valflerde yüksek akımdan dolayı arıza yaşanabilir bu sebepten ötürü LPG sistemlerinde maxsimun 10 amper sigorta kullanılması tercih edilir

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi