LPG ECU ARIZASI VE SEBEPLERİ

LPG Ecu Arızası ve Sebepleri

LPG Ecu Arıza Sebepleri

Sıralı Otogaz sistemlerinde yaşanan LPG Ecu arızası ve sebepleri hakkında kısaca bazı bilgiler paylaşalım. LPG,li araç sahiplerinin sıkça sorduğu, LPG Ecu  neden arıza yapar? sorusuna her araç sahibinin anlayacağı şekilde örnekler vererek konuya açıklık getirelim. Aracın bilinçsiz şekilde motorunu yıkatmak ve su çukrlarından geçmek LPG ecu arızası sebeplerinin başında gelmektedir. Üretici firmalar Ecu üreticileri her ne kadar ecu'nün içene su girişini engellemek için silikon ve kauçuk malzeme kullansalarda ecu soket  bağlantılarının olduğu yerlerden su almaktadır.

Ayrıca yağmurlu havalarda yollarda oluşan su yoğunlugu nedeniyle bazı araçlarda Ecu beyinlerinin motorun alt kısmında olmasından kaynaklı daha çabuk su teması oluşup Ecu beyninin arızalanmasına yol açar.  Ecu kablo tesisatları Motor içersinde oluşan yüksek ısı dolayısıyla kablo tesisatlarında kavrulma yaşanıp kısa devreye yol açarak LPG Ecu arızasına yol açmaktadır. LPG ecu arıza sebepleri arasında son olarak araçlara takviye yapılması durumunda yüksek voltajdan Ecu beyninin arıza yapmasına yol açar. Arızalanan Ecu yerine yenisi veya tamirat yapılmışı takılmadan önce LPG tesisatında kısa devre kontrolu yapılması gerekir aksi taktirde kısa devre varsa yeni takılan ecu arıza yapacaktır. 

LPG Ecu Arıza Belirtileri Nelerdir? 

LPG Ecu arıza belirtileri aşağıda sıralanmıştır.
Araçınızın gaz pedalına bastığınızda motor tekleme yapar.
Araç gazdan benzine sizin isteğiniz dışında geçiş yapar.
Benzinden gaza gazdan benzine geçişlerde stop eder.
Araçta dengesiz çalışma ve karışım olduğundan motor arıza lambası yanar.
Enjektör süreleri kontrolsüz olduğundan araçta gaz yememe ve düzensizçalışma oluşur.
Araçın yakıt tüketimi artar.
Bilgiyasar ayar bağlantısı sağlanamaz ve gaz ayarı yapılamaz.
Yaşanılan sorunların LPG Ecu arızası kaynaklı olduğunu net olarak anlamak için test amaçlı ecu takılıp denenmesi gerekir.
 
LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır?
 
LPG’li araç sahiplerinin ilgisini çeken merak ettikleri LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır? sorusu hakkında kısaca bilgiler verelim. LPG Ecu beyinleri içersinde mikro işlemci bulunan elektronik kontrol ünitesidir. LPG Eculerinin kendine özgü özel pc yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde usb kablosu aracılığıyla bilgisayar ile bağlantı kurularak, araçların up sinden alınan bilgi doğrultusunda LPG Ecu beyni sisteminin ayarları yapılmaktadır.

Arızalı bir LPG ecu'sünün tamiratına başlarken öncelikle pc bağlantısı kurularak programda görünen değerlerin doğru olup olmadığı kontrol edilir, ve sistemin sağlıklı test edilebilmesi için sistem ayarları silinerek fabrika ayarlarına dönülür. Ecu,de programsal bir hata görülmezse osiloskop ve pc programı sayesinde donanımsal parçalar kontrol edilir. Arızalanan elektronik parça veya parçalar program ve osiloskop sayesinde tespit edilerek değiştirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra elektronik Ecu kartı üzerinde değişen parça kısmı özel bir koruma sıvısı sıkılarak koruma altına alınır ve bu sayede LPG Ecu tamiri yapılıp eskisi gibi çalışmaya devam eder.

LPG Ecu Ne İşe Yarar?
 
LPG Ecu Ne İşe Yarar? Ecu elektronik konrol üniteleri araçların motor bölümüne bağlanan ve buyutu ortalama araç teybinin yarısı kadardır. Ecu elektronik kontrol ünitelerinin içersinde mikro işlemciler bulunmaktadır. Bu micro chip ve özel yazılımlar sayesinde, bilgisayarda bulunan program ile araç çalışma esnasında motor üzerinde bulunan LPG sistem sensörlerinden, ve aracın kendi Ecu beyninden aldığı bilgiler doğrultusunda bilgiyasarla programlanarak LPG sisteminin değişken koşullarda verimli bir şekilde ayarlanmasını ve aracın düzgün şekilde LPG’li olarak çalışmasını sağlamaktadır. Ecu tüm bu işlemleri saniyenin binde biri zamanla yapmaktadır. LPG Eculerinin bazı teknik özellikleri şöyledir.
 
-Enjeksiyon karışım ayarı
-Grup enjeksiyonlu araçlarda know how
-Extra enjeksiyon ayarı
-Otomatik kalibrasyon
-Hızlanmada yakıt zenginleştirme ayarı

ANKAOTOGAZ İSKİTLER SIRALI SİSTEM GAZ AYARI

 Büyüksanayi sebzebahçeleri caddesi (eski 1.cadde) No:68/C

İskitler/Ankara

0 (312) 342 1 444 -  0 (555) 997 55 33

MUSTAFA BİLSELOĞLU

İSKİTLER LPG OTOGAZ BAKIM SERVİSİ

Lpg Arıza Tespiti

Gaz Ayarı

Tank Değişimi

Gaz Kaçak Testi

Otogaz Bakım Servisi